poniedziałek, 14 listopada 2016

Praga Północ

     Prawobrzeżna część Warszawy prawie w całości ocalała z pożogi wojennej. Na początku lat sześćdziesiątych bardzo często odwiedzaliśmy okolice ulic 11 Listopada, Kowieńskiej, Kowelskiej, Strzeleckiej, Szwedzkiej czy Stalowej. W jednym z ocalałych domów mieszkał nasz ówczesny trener Andrzej Bunn, a także nasz trzeci "bliźniak" Janusz Szewiński. Z tamtych czasów zapamiętałem szare budynki z odpadającym tynkiem oraz podwórka żywcem przypominające klimat wschodnich miasteczek.
     Gdy w 1977 roku redakcja "Razem" zorganizowała wycieczkę do zakładów kosmetycznych "Uroda" mieszczących się przy ulicy Szwedzkiej, to na pamiątkę tej wizyty, w prezencie dostaliśmy po flakoniku wody kolońskiej. Nie pamiętam już nazwy tego specyfiku, pamiętam natomiast, że gdy nadeszła zima, całą zawartość buteleczki wlałem do prawej kieszeni kożucha Andrzeja Baturo. Śmierdziało niemiłosiernie, ale jak nam opowiadał, spotykał się z niesłychaną życzliwością kobiet. 
     Po wycieczce zakładowej, postanowiłem odwiedzić stare śmieci, co udokumentowałem zdjęciami zamieszczonymi w mojej galerii na Facebooku. Trzeba pamiętać, że był to późny Gierek i wciąż jeszcze żywe było hasło: by żyło się lepiej, a ludzie żyli dostatnie. Czy faktycznie tak było, w to śmiem wątpić. Do tej pory przechodzą mnie dreszcze na myśl o ujawnionej po latach informacji, że przy Strzeleckiej, w jednej z ocalałych kamienic, w piwnicach znajdowała się katownia ubecka, a oprawcy wraz ze swoimi rodzinami mieszkali nad miejscem kaźni swoich ofiar. Citroen, widoczny na zdjęciu w galerii, był koszmarnym symbolem tamtych lat. Dla złagodzenia wspomnień, przemalowano go na biało, tak jak modne wówczas Syrenki. I żyło się lepiej. Swoim.         

                                                        www.fotofidus.pl

2 komentarze:

  1. hasło: by żyło się lepiej, a ludzie żyli dostatnie......Doslownie brzmialo to: ABY POLSKA ROSLA W SILE ,A LUDZIE ZYLI DOSTATNIEJ - niezupelnie sie wowczas ten plan powiodl...Jak zwykle, bardzo interesujaca historia Pozdrowienia zza wielkiej wody

    OdpowiedzUsuń